Stary Rynek w Poznaniu, co kryje ciekawego?
Stary Rynek w Poznaniu odznacza się przede wszystkim pięknymi budynkami o niezwykłych kolorach, mnóstwem atrakcji dla dzieci i całej rodziny, no i kultowymi koziołkami, które codziennie o punkt dwunastej w południe trykają się głowami na oczach dziesiątek gapiów. Warto zapoznać się z najciekawszymi atrakcjami rynku w Poznaniu, by nie przegapić ani jednej. Było by szkoda będąc w Poznaniu nie zobaczyć kultowych atrakcji na Starym Rynku.
Najciekawsze atrakcje na Starym Rynku w Poznaniu.
Jeśli podróżujemy z dziećmi, to nasze zwiedzanie warto zacząć nieco dalej, bo sto metrów od rynku. Jest tam atrakcja, którą nasze dzieci zafascynują się na cały dzień, a my jako dorośli będziemy mieli świetny wstęp wiedzy o Poznaniu. Mowa tu o Blubry – Poznańskie legendy w 6D mieszczące się na ulicy Wronieckiej 6. Poznamy najważniejsze legendy Poznania przedstawione w tutejszej gwarze. Przejdziemy przez labirynt pełen obrazów 3d, zagadek dla dzieci i zdań do rozwiązania. Podczas około półgodzinnej wycieczki dowiesz się ciekawych szczegółów dotyczących Poznania, na przykład skąd na wieży ratusza wzięły się dwa koziołki. Bogatszy niezbędną wiedzę dotyczącą tego miasta możesz ruszać na Stary Rynek. Tu warto zobaczyć niezwykłe Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie nie tylko dowiesz się istotnych szczegółów dotyczących rodzimych przysmaków, lecz będziesz je mógł samemu przyrządzić, a potem zjeść. Przez całą ścieżkę edukacyjną będzie cię prowadził profesjonalny cukiernik, który z humorem i pasją opowie o wszelkich Poznańskich przysmakach.
Kolejnym ważnym punktem, który trzeba odwiedzić na Starym Rynku w Poznaniu jest oczywiście Ratusz. Powstał on w średniowieczu jednak po pożarze został odrestaurowany w szesnastym wieku i stał się jedną z najpiękniejszych renesansowych budowli w Europie. Do roku tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego ratusz ten był siedzibą burmistrza miasta oraz reszty władz takich jak rajców miejskich, czy wójta. Niegdyś w podziemiach ratusza mieściło się więzienie i sala tortur. Nieco później pomieszczenie dla straży miejskiej. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania od roku tysiąc dziewięćset pięćdziesiątego czwartego. Jedną z najsławniejszych i ciekawszych atrakcji tego ratusza dla turystów jest niezwykły pokaz koziołków uderzających się głowami na samym szczycie wieży Ratusza. Ukazują się one nad zegarem, raz dziennie zawsze o godzinie dwunastej. Dodatkowo z balkonu wieży Ratusza jest wykonywany hejnał przez trębacza.
Kolejnym niezwykłym miejscem na Starym Rynku w Poznaniu jest Muzeum Archeologiczne mieszczące się na ulicy Wodnej 27. To nowoczesne, multimedialne muzeum dla dzieci i dorosłych. Dzieci rozwiązują tu różnego rodzaju zagadki, czynnie uczestniczą w procesie uczenia się i poznawania niezwykłych faktów z przeszłości, własnoręcznie rysują hieroglify, ubierają się w stroje faraonów, podziwiają eksponaty, a to wszystko, to tylko ułamek będących tam atrakcji. Wystaw stałych jest tam niezwykle dużo, także każdy znajdzie coś, co go interesuje. Wystawy dotyczą na przykład starożytnego Egiptu, tego jak powstała Polska, Pradzieje Wielkopolski, Archeologii Sudanu i wiele, wiele innych.
Mówiąc o Starym Rynku w Poznaniu nie można zapomnieć o niezwykle bogatej ofercie gastronomicznej. W każdej chwili, gdy tylko zgłodniejemy naszym oczom ukarze się cały wachlarz smaków w przepięknych restauracjach. Oczywiście największym powodzeniem cieszą się tu potrawy regionalne Poznaniaków, czyli przede wszystkim te zrobione z ziemniaków. Jeśli chcemy spróbować kultowe w tym regionie pyry z gzikiem, kluski z ziemniaków, czy kopytka, to idealne miejsce. Uwagę przykuwają też wspaniałe cukiernie i lodziarnie, gdzie na pewno będą chciały zaciągnąć nas dzieci.
Ciekawym punktem Rynku w Poznaniu jest Fontanna Apolla. Niezwykle przykuwa wzrok wszystkich turystów ze względu na swe rozmiary i piękną rzeźbę stworzoną przez Mariana Koniecznego. Fontanna została postawiona w dwutysięcznym drugim roku i od tego czasu jest niezwykle popularna i doceniana. Kiedyś w tym miejscu stała fontanna zaopatrująca ówczesnych mieszkańców w wodę. Dziś na Rynku stoją aż cztery fontanny, z czego Fontanna Apolla jest najbardziej efektowna.
Atrakcjom Starego Rynku w Poznaniu nie ma końca. Prawdą jest, że można by przez wiele dni zwiedzać Rynek, a i tak nie zobaczylibyśmy wszystkiego. Co roku jest to najpopularniejsze w sezonie miejsce odwiedzane przez turystów. I słusznie, bo poza wymienionymi atrakcjami jest tu mnóstwo śladów historii, pomników, sklepów z pamiątkami, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Historii Miasta i mnóstwo innych atrakcji. Chcąc zwiedzić sam Rynek w Poznaniu powinniśmy sobie zarezerwować przynajmniej trzy dni na zwiedzanie. Na prawdę warto!