O Poznaniakach z przymrużeniem oka.
O Poznaniakach krąży mnóstwo pochlebnych i nie pochlebnych komentarzy, memów, demotywatorów, kawałów, historii, legend, czy żartów. Wspaniałym jest fakt, że ci zamiast się obrażać i brać to do siebie, kolekcjonują owe żarty odznaczając się godnym pozazdroszczenia dystansem do siebie. Powstały specjalne strony internetowe, czy grupy na facebooku gromadzące memy i żarty na temat ludzi mieszkających w Poznaniu, ich stosunku do dróg, autostrad, chodników, jedzenia, polityki i wielu innych. Poznajmy niektóre z nich, by pośmiać się i poznać Poznaniaków z nieco innej strony.
Żarty o Poznaniakach
1. Jak pozdrawiają się Poznaniacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych Ameryki północnej?
– How are you, tej!
2. Jak powstają druty?
– Poznaniak i Krakowianin ciągną za jedną złotówkę.
3. Kim są Szkoci?
– To Poznaniacy wyrzuceni z Poznania za zbytnią rozrzutność.
4. Czy wiecie jak Poznaniacy biorą prysznic?
– Moczą gąbkę, a potem wyciskają ją nad głową.
5. Co zostałoby z Poznania po zamachu bombowym?
– Frytki.
6. Dlaczego ludzie z Poznania nalewają herbatę, po sam brzeg filiżanki?
– By na cukier i cytrynę już im nie wystarczyło miejsca.
7. Spotyka Poznaniak Poznaniaka…
– Cześć, pożycz dziesięć złoty.
– …ale od kogo?
8. Jak zaczynają się wszystkie książki kucharskie w Poznaniu?
– „pożycz trzy jajka i szklankę mąki”
9. Tata mówi do swojego synka:
– Jasiu, jak będziesz grzeczny, to pójdziemy do lodziarni, byś sobie popatrzył jakie są smaki.
10. Dlaczego w mieszkaniach w Poznaniu tak często widać mrugające światło?
– Poznaniak czyta książkę.
Większość żartów o Poznaniakach traktuje o ich skąpstwie, czy to tylko stereotyp, czy słuszne założenie? Poznaniacy wolą o sobie mówić, że są gospodarni, oszczędni, przedsiębiorczy i praktyczni. Skoro stereotyp o ich skąpstwie i braku gościnności utrzymuje się już od tylu lat, coś w tym musi być. Jednak ciężko tego doznać jak jest się turystom w Poznaniu. Ludzie są mili, uprzejmi, we wszelkich atrakcjach dla dzieci uczynni i pomocni. Może skąpstwem i brakiem gościnności odznaczają się tylko dla swoich wielkopolskich braci?
Stereotypy dotyczące Poznaniaków.
Praktycznie o każdym regionie Polski utarte są różnego rodzaju stereotypy, chociaż o Poznaniu i Poznaniakach narosło ich wyjątkowo dużo. Warto przyjechać tu i przekonać się na własnej skórze, czy są prawdziwe, czy nie. Najczęściej powtarzane stereotypy:
1. Poznaniacy są skąpi. Ten stereotyp narósł, gdy Poznaniacy zaczęli otwarcie okazywać swoją gospodarność. Rozrzutność nie jest dobrą cechą, a większość ludzi w obecnych czasach się nią odznacza. Konfrontując ich z zaradnymi, oszczędnymi Poznaniakami wygrywają – Poznaniacy.
2. Poznaniacy są mało komunikatywni. Stereotyp taki wykształcił się w czasach, gdy Poznaniacy rozmawiali swoją gwarą na co dzień. Trzeba pamiętać, że gwara poznańska jest bardzo trudna do zrozumienia dla osoby, która posługuje się tradycyjnym językiem polskim. Warto przyjechać do Poznania i samemu się przekonać, czy łatwo nawiązuje się kontakty z rodowitymi mieszkańcami tego miasta.
3. Wielka dbałość o porządek. Pedantyzm prawdopodobnie wziął się z wpływów niemieckiego porządkowania, zwanego „ordung”. Nie wiedzieć czemu u Niemców Polacy postrzegają tą cechę niezwykle pozytywnie, jednak u Poznanian nadaje się jej negatywną konotację.
4. Inne stereotypy nieco bardziej pozytywne, to na przykład, że są: pracowici, praktyczni, pragmatyczni i punktualni.
Warto pamiętać, że stereotypy, to tylko uogólnienia, które nigdy nie dotyczą wszystkich ludzi. Tak samo jak można znaleźć w Poznaniu człowieka, który nie lubi pyr, tak samo można znaleźć hojnego, nie zaradnego, spóźniającego się i lubiącego nie ład i bałagan. Warto poza poznawaniem ogólników dotyczących danej grupy społecznej uważnie przypatrywać się też konkretnym poznawanym przez nas jednostkom. Jak poznajemy kogoś z Poznania, nie nastawiajmy się z góry, że będzie on eksponował wszystkie powyższe stereotypy. Oczywiście może je wszystkie reprezentować, ale może też reprezentować tylko niektóre, albo żadnych. Każdy z nas jest inny, a naleciałości związane z wychowaniem, kulturą w danym miejscu, czy religią w życiu dorosłym każdego człowieka są na nowo przewartościowywane.
Doceniajmy naszą różnorodność.
Wiele możemy i wiele powinniśmy się uczyć od ludzi z regionu wielkopolski. Należy doceniać, a nie tępić różnorodność. Populacja ludzi odznaczająca się większą, bądź mniejszą tendencją do skąpstwa, oszczędności, gospodarności, czy komunikatywności nie musi być jednoznacznie zła lub dobra. Najbardziej wartościową postawą jest zdrowy balans, temu mądrzy ludzie potrafią czerpać z wielu kultur to, co najbardziej wartościowe… a z kultury Poznaniaków można czerpać wiele.