Blubry6d Poznań logo Blubry6d Poznań atrakcje dla dzieci
Home > Aktualności > Bez kategorii > Muzea dla dzieci w Poznaniu

Muzea dla dzieci w Poznaniu

Dodane 22 kwietnia 2020

W Poznaniu znajduje się wiele muzeów oraz placówek o charakterze muzealnym. Odwiedzenie każdego z nich jest niemal niemożliwe, dlatego w niniejszym artykule zostały zaprezentowane najważniejsze oraz najciekawsze z nich.

Muzea dla dzieci w Poznaniu

Dzieci wymagają specyficznej formy prezentacji treści. Tradycyjne muzea często bywają dla nich nie dość ciekawe oraz za mało atrakcyjne. Przykładami dobrze zorganizowanych, przystosowanych do potrzeb najmłodszych muzeów są Rogalowe Muzeum Poznania oraz muzeum dla dzieci Blubry 6D. Czym się charakteryzują i co jest ich mocną stroną? O tym przekonasz się już wkrótce!

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum Poznania mieści się na słynnym Starym Rynku, wejście natomiast znajduje się przy ulicy Klasztornej 23. Rogale świętomarcińskie są jednym z najważniejszych symboli tego historycznego miasta. Kiedy zaczęto je produkować? Jakich składników wymagają? W jaki sposób je przygotować? Na te i inne pytania odpowiedzą przewodnicy w Rogalowym Muzeum Poznania. Oprócz tego uczestnicy będą mieli okazję poznać elementy gwary i zaśpiewki poznańskiej oraz obejrzeć jedyną w swoim rodzaju „rogalową” animację o historii miejscowości. Miejsce to jest również świetnym przykładem renesansowej architektury, co z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników historii. Jeden pokaz dziennie obejmuje również obserwację mechanizmu trykających się koziołków na wieży ratuszowej, która jest doskonale widoczna z okien muzeum.
Bilet na pokaz dla osoby dorosłej kosztuje 19 zł, natomiast dla dziecka, studenta, emeryta lub osoby niepełnosprawnej – 17 zł. W przypadku prezentacji z koziołkami należy dopłacić dodatkowe 2 zł od każdej osoby. Rogalowe Muzeum Poznania oferuje możliwość przeprowadzenia pokazu w języku obcym (angielski, niemiecki lub francuski).

Muzeum dla dzieci Blubry 6D

Historia Poznania jest niezwykle porywająca i fascynująca. Aby poznać dzieje tego miasta oraz związane z nim legendy i podania, warto wybrać się do muzeum dla dzieci Blubry 6D. W tym niesamowitym miejscu nie tylko zobaczysz, jak powstał Poznań, poczujesz zapach świętomarcińskich rogali i dotkniesz legendarnej złotej trąbki, na której po raz pierwszy zagrano Hejnał Poznania – będziesz w tych wydarzeniach uczestniczyć! Dzięki specyficznej metodzie prezentacji, wykorzystującej efekty specjalne, grę świateł i nowoczesne technologie, każdy oniemieje z zachwytu!
Bilet normalny wstępu na pokaz w muzeum dla dzieci Blubry 6D kosztuje 17 zł za osobę, a ulgowy – 15 zł za osobę. Wybierając się tam z rodziną, bądź w większej grupie, warto skorzystać z biletu rodzinnego (15 zł za osobę) lub grupowego (13 zł za osobę). Pokazy przeprowadzane są w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz francuskim.

Muzea dla dorosłych w Poznaniu

Nie wszystkie muzea będą interesujące dla dzieci. Wybierając się do Muzeum Narodowego bądź Muzeum Archeologicznego w Poznaniu należy pamiętać, że eksponaty przedstawiane w większości ich oddziałów mogą nie być zbyt atrakcyjne dla najmłodszych odwiedzających. Mimo wszystko te miejsca przedstawiają wielkie walory historyczne, edukacyjne i intelektualne.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu powstało w roku 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, zmieniając nazwę na aktualną w roku 1950. Wśród jego oddziałów wyróżniamy gmach główny (al. Marcinkowskiego 9), posiadający jedną z największych kolekcji malarstwa w Polsce, Muzeum Historii Miasta Poznania (ul. Stary Rynek 1 – Ratusz), dotyczące historii miasta, Muzeum Sztuk Użytkowych (ul. Góra Przemysła 1 – Zamek królewski), zawierające w swoich murach aż 11 000 eksponatów (np. tkaniny, meble, szkło, srebro i inne), Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (ul. Stary Rynek 9), Muzeum Instrumentów Muzycznych (ul. Stary Rynek 45) oraz Muzeum Etnograficzne (ul. Grobla 25). Oprócz tego istnieje kilka oddziałów zamiejscowych, takich jak Pałac w Rogalinie, Zamek w Gołuchowie oraz Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

W zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27 – Pałac Górków) znajdują się eksponaty z wielu epok historycznych. Znajdziemy tam naczynia gliniane z epoki kamienia, wyposażenie grobów z epoki brązu, popielnice kultury pomorskiej, zabytki z okresu przedrzymskiego, wpływów rzymskich i wędrówek ludów, eksponaty średniowieczne, nowożytne, a także pozaeuropejskie. Jednak najbogatszą kolekcję zabytków w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu stanowią te wywodzące się z kultury łużyckiej, z której czasów wywodzi się wiele stanowisk archeologicznych w Wielkopolsce. W 2012 roku otworzono filię przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3, gdzie obecnie znajduje się rezerwat archeologiczny. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii miejsce to zapoznaje odwiedzających z pierwotną zabudową Ostrowa Tumskiego z X wieku.

Podsumowanie

Poznań mieści wiele atrakcji wszystkim miłośnikom historii. Jego bogata oferta muzeów przeznaczonych zarówno dla dorosłych odbiorców, jak i tych młodszych, zachwyca różnorodnością. Zainteresowani niemal każdą dziedziną znajdą tutaj coś dla siebie.